Entry

Vzpomínka na Petra Matáska v Japonsku.

ファイル 289-3.jpgU příležitosti Českého roku v Japonsku připravilo České centrum v Tokiu ve spolupráci s tokijským divadlem Teatre X společnou akci „Ohlédnutí za prací divadelního scénografa Petra Matáska“. Na akci jsme byli pozváni spolu s mým spolužákem Tondou Šilarem a měli jsme za úkol udělat Workshop a několik přednášek o divadle a o práci našeho profesoru z DAMU, Petra Matáska. Měli jsme možnost potkat spoustu zajímavých lidí a mohli spolu vytvořit experimentální představení. Děkujeme všem!


Zeď knihovny ve Slupsku

ファイル 286-3.jpgファイル 286-4.jpgVčera jsem se vrátila z týdenního pobytu ve Slupsku. Tento rok jsem tam díky spolupráci s divadlem Teatr Lalki Tecza jezdila docela často. Astrid Lindgren
(14. listopadu 1907 - 28. ledna 2002) letos bude mít výročí 110 let od svého narození.

Město Slupsk slaví a na začátku podzimní divadelní sezóny uvedlo v divadle Teatr Lalki Tecza premiéru loutkového představení Pippi Pończoszanka. Nyní jsem dostala úkol vymalovat zeď na její počest. Je to pro mě největší obraz, který jsem malovala a jsem ráda za takovou zkušenost. Chtěla bych poděkovat mým pomocnicím a vůbec všem, kteří celou akci organizovali!!!

>reportáž Kanal6.pl


Zprávy z konce léta a začátku podzimu

ファイル 283-1.jpgファイル 283-4.jpgファイル 283-2.jpgファイル 283-3.jpgファイル 283-5.jpgNejvětší událostí bylo dokončení představení PIPI v severopolském Slupsku! Premiéra byla 16. září v Teatr Lalki Tęcza. Nebyla to jednoduchá práce nejen množstvím, ale i jazykově (neumím polsky) a 700 km vzdáleností z Prahy (jedna cesta autobusy a vlakem trvala 14 hodin). Ale díky výbornému režisérovi Jackemu Popławskému, podpoře ředitele Michala Tramera, milé spolupráci se skladatelem hudby Pawlem Sowou, nastudování moc šikovnými herečkami a nakonec dobré spolupráci s dílnou, se povedlo udělat krásné představení!! Mám velkou radost, že se Pipi postavila na vlastní nohy a začala žít na divadelním jevišti svým životem. Myslím, že je to dobře srozumitelný příběh, který budou moci vidět diváci během divadelního turné i na jiných místech.

Bezprostředně po premiéře jsem odletěla do Japonska. Tam jsem připravovala scénu a loutky pro obnovenou premiéru česko-japonského představení Golem!! Loni jsme představení uvedli v divadle KAAT v Jokohamě, nyní jsme hráli v divadle Za Kouenji v Tokiu. V česko-japonském týmu herců vládla pohoda, bylo znát, že se již viděli před rokem a komunikace byla výrazně lepší. Dokonce jeden mladý herec pod vlivem začátku spolupráce před rokem začal studovat češtinu. Měla jsem z toho radost! Diváci mohli vidět zajimavé představení a herci mezi sebou mohli navázat nová přátelství.

Během shonu kolem Golema jsme měli spolu s fotografkou Nohagi Naka malou výstavu "Noha hon, Yumi hon" v Tokiu, kde jsme obě představili své nové knihy. Galerie byla malinkatá a moc roztomilá. Měli jsme jí pronajatou jen na dva dny, přesto přišlo hodně lidí a mohli jsme se sejít a popovídat. Pro mě to bylo poprvé, kdy jsem všude v knihkupectví viděla prodávat svou knihu. Měla jsem z toho opravdu velkou radost!!!

Nyní se připravuji na workshop "Rozloučení s Prof. Matáskem", který budeme mít společně s mým spolužákem Antonínem Šilarem příští měsíc v Tokiu v divadle X. Workshop měl mít jiný název a měl ho vést přímo náš učitel z DAMU, pan Prof. Petr Matásek. Akci připravujeme již od roku 2016 a je nám moc líto, že pan Matásek zemřel 25.července.


Babí léto je tady

ファイル 279-1.jpgファイル 279-2.jpgファイル 279-3.jpgファイル 279-4.jpgMám různé zprávy ze září.

Největším projektem je nyní představení Pipi dlouhá punčocha (Pippi Pończoszanka) pro Teatr Lalki Tecza v polském Slupsku. (>web)

V sobotu 16. září bude premiéra. Ten projekt je těžký jen tím, že z Prahy je Slupsk velmi daleko - 700 km! a když používám veřejnou dopravu (autobusy a vlaky), tak potřebuji 14 až 15 hodin na jednu cestu. Dalším oříškem je komunikace, protože místní neumí tolik anglicky a tak se musíme domluvit polsky a česky. Je moc zajímavé znát rozdíly mezi češtinou a polštinou.

Pipi - Teatr Lalki Tęcza(>web)

Poprvé spolupracuji s polským režisérem a zároveň úměleckým ředitelem Teatru Maska Rzeszów - s Jackem Popławskim. Myslím, že Pipi bude dobré představení.

Další zprávou je, že mi vyšla poprvé nová kniha! Kniha je určena pro děti a jmenuje se "Vyrob si loutku a hrej" - "Let´s make marionette and play". Kniha vyšla v japonském nakladatelství Fukuinkan Shoten. Celý proces od nápadu po realizaci trval tři roky! Byla to pro mně opravdu velká zkušenost! Při této příležitosti budeme mít v Japonsku s kolegyní Nohagi Naka společnou vernisáž, kde představíme naše nové knihy s názvem "Noha hon, Yumi hon", kde hon je japonsky kniha. Je to náhoda, že i Nohagi představí svou novou knihu. Akce se koná od 23. do 24. září v japonské Shimokitazawě (Tokio). Moc se na všechny hosty těším!(>web)

Třetí a poslední zprávou je, že pokračujeme s představením Golem v Japonsku! Od 28.září do 1.října budeme mít obnovenou premiéru v divadle Za kouenji!!!! Moc vás vítáme!


Jarní zpráva

ファイル 273-1.jpgファイル 273-2.jpgMěsíc jsem byla v Japonsku. Hlavním důvodem mé cesty byla účast na velké výstavě ve Fukušimě.

Výstavy "Doll Art Utukushima 2017", která se konala v Max Fukushima od 15. do 22. dubna, se účastnilo 100 výtvarnic. Za osm dnů si výstavu prohlédlo více než 13000 návštěvníků.

Pro mě to byla zcela nova zkušenost. Obory výroby loutek a panenek jsou velmi blízké. Potkala jsem tam mnoho zajímavých žen, které ve svém oboru stojí na vrcholu.

Pro výstavu ve Fukušimě jsem připravila skupinu loutek na téma Alenky v říši divů. Světu fantazie Alenky bych se ráda nadále věnovala.

Byla jsem také hostem na Musashino Art University, kde jsem měla přednášku pro studenty scénografie. Setkání se studenty bylo pro mě inspirativní a doufám, že i v budoucnosti budu mít takovou příležitost.


Konečně jaro!

ファイル 268-3.jpgファイル 268-2.jpgV sobotu 25. února 2017 se konala v brněnském divadla Polárka premiéra představení Od maličkých k velikým. V programu divadla najdete další termíny(zde:)

Mám radost, že jsem se mohla takového milého projektu pro nejmenší děti účastnit. Hezký text, pohybová improvizace, kontakt s dětmi!!! Mohu jen doporučit, i dospělí si přijdou na své!

Od 15. do 22. dubna 2017 se bude konat v japonské Fukušimě výstava uměleckých panenek Doll Art Utukushima 2017. Byla jsem pozvaná jako "zahraniční" host. Výstava se koná každé dva roky a je jedna z největších v Japonsku se zaměřením na panenky. Více o program výstavy(zde:)


Od maličkých k velikým

ファイル 265-1.jpgpředstavení Od maličkých k velikýmjiž tuto sobotu 25.února bude mít od 15. hodin premiéru v divadle Polárka, Brno!!!!
Premiéra je již bohužel vyprodaná, proto prosím najdete si na webu divadla další termín.

Představení Od maličkých k velikým je určeno pro děti od 3 let, ale jsem přesvědčená o tom, že i my dospělí se můžeme dobře bavit!!!


Vánoční zpráva!!

ファイル 261-2.jpgPřeji Vám hodně štěstí do roku 2017 ve znamení Kohouta!

Na konci října jsem vyrobila loutku pro japonský kráký film Modrý režiséra Yasuhito Tsuge, který se natáčel v listopadu v oblasti Nagasaki pod záštitou firmy CANON. Podívejte na přibližně pětiminutový příběh loutky Modrý a na podobně krátké video z natáčení. Komu se bude film líbit, existuje ještě střihová verze podle režiséra.


Podzimní zpráva

ファイル 256-1.jpgファイル 256-2.jpgPředstavení Mysterious Lake se bude hrát v obnovené premiéře pro Japan Society v New Yorku. Dne 30.října 2016 se koná Obake Family Day. Obake znamená japonsky příšera. Podívejte se prosím na povedený Trailer s mými loutkami a samozřejmě i příšerami.(>web)

Další dobrou zprávou je, že YODAKA bude mít konečně po letech premiéru v Japonsku. Bude se hrát 17. a 18. prosince od 14. hodin v rámci festival Kaikyo v muzeu Moji-Kaimon Kaikyo v městě Kitakjúšú na Kjúšú. (>web)

Představení YODAKA vzniklo v Praze jako první spolupráce herečky Naoko Taniguchi a režisérky Zoji Mikotové. Hráli jsme v Praze, Liberci, Ostravě, Bratislavě, Žiaru nad Hronom a v Košicích.

Deník Anne Frankové se bude opět hrát ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.(>web) V brněnském muzeu loutek divadla Radost můžete vidět 28. a 30 října opět O Malence.(>web) Jste-li z Prahy nebo středočeského kraje, můžete se jet podívat na Zlatovlásku v kladenském divadle Lampion. Kontrolujte program na webových stránkách. (>web)


20. leté výročí partnerství mezi městy Praha a Kjóto

ファイル 251-1.jpgファイル 251-2.jpgK dvacetiletému výročí partnerství mezi městy Praha a Kjóto se na hlavním nádraží v Kjótu koná malý festival.

Jsem moc ráda, že mě organizátoři akce oslovili a umožnili v Kjótu uvést malé představení O Karkulce. První představení se koná 25.září 2016 od 13:10 hodin a druhé od 15:40 hodin. Známou pohádku jsme trochu upravili, nechte se překvapit!

Hlavní roli si zahraje japonská profesionální herečka Naoko Taniguchi, s kterou ráda spolupracuji a která take v minulosti žila v Praze.Ve vedlejší roli jí budu doplňovat. Je to pro mne nová role, protože je pro mne jako scénografku a loutkářku přirozenější stát za oponou.
Moc se ale těším! Naoko můj neherecký projev jistě dobře vyváží.

V září to bude přesně 9 let, kdy žiju v Praze. Proto v Kjótu oslavím i mé nekulaté výročí.

Na akci v Kjótu navazuje Český festival 2016 v Tokiu.(>web) Ten se koná od 28. září do 1. října 2016. Dne 30. září zde budu mít workshop marionety! Kdo jste v Tokiu, přijďte si vyrobit svou vlastní loutku!


Page