Entry

Babí léto je tady

ファイル 279-1.jpgファイル 279-2.jpgファイル 279-3.jpgファイル 279-4.jpgMám různé zprávy ze září.

Největším projektem je nyní představení Pipi dlouhá punčocha (Pippi Pończoszanka) pro Teatr Lalki Tecza v polském Slupsku. (>web)

V sobotu 16. září bude premiéra. Ten projekt je těžký jen tím, že z Prahy je Slupsk velmi daleko - 700 km! a když používám veřejnou dopravu (autobusy a vlaky), tak potřebuji 14 až 15 hodin na jednu cestu. Dalším oříškem je komunikace, protože místní neumí tolik anglicky a tak se musíme domluvit polsky a česky. Je moc zajímavé znát rozdíly mezi češtinou a polštinou.

Pipi - Teatr Lalki Tęcza(>web)

Poprvé spolupracuji s polským režisérem a zároveň úměleckým ředitelem Teatru Maska Rzeszów - s Jackem Popławskim. Myslím, že Pipi bude dobré představení.

Další zprávou je, že mi vyšla poprvé nová kniha! Kniha je určena pro děti a jmenuje se "Vyrob si loutku a hrej" - "Let´s make marionette and play". Kniha vyšla v japonském nakladatelství Fukuinkan Shoten. Celý proces od nápadu po realizaci trval tři roky! Byla to pro mně opravdu velká zkušenost! Při této příležitosti budeme mít v Japonsku s kolegyní Nohagi Naka společnou vernisáž, kde představíme naše nové knihy s názvem "Noha hon, Yumi hon", kde hon je japonsky kniha. Je to náhoda, že i Nohagi představí svou novou knihu. Akce se koná od 23. do 24. září v japonské Shimokitazawě (Tokio). Moc se na všechny hosty těším!(>web)

Třetí a poslední zprávou je, že pokračujeme s představením Golem v Japonsku! Od 28.září do 1.října budeme mít obnovenou premiéru v divadle Za kouenji!!!! Moc vás vítáme!


Jarní zpráva

ファイル 273-1.jpgファイル 273-2.jpgMěsíc jsem byla v Japonsku. Hlavním důvodem mé cesty byla účast na velké výstavě ve Fukušimě.

Výstavy "Doll Art Utukushima 2017", která se konala v Max Fukushima od 15. do 22. dubna, se účastnilo 100 výtvarnic. Za osm dnů si výstavu prohlédlo více než 13000 návštěvníků.

Pro mě to byla zcela nova zkušenost. Obory výroby loutek a panenek jsou velmi blízké. Potkala jsem tam mnoho zajímavých žen, které ve svém oboru stojí na vrcholu.

Pro výstavu ve Fukušimě jsem připravila skupinu loutek na téma Alenky v říši divů. Světu fantazie Alenky bych se ráda nadále věnovala.

Byla jsem také hostem na Musashino Art University, kde jsem měla přednášku pro studenty scénografie. Setkání se studenty bylo pro mě inspirativní a doufám, že i v budoucnosti budu mít takovou příležitost.


Konečně jaro!

ファイル 268-3.jpgファイル 268-2.jpgV sobotu 25. února 2017 se konala v brněnském divadla Polárka premiéra představení Od maličkých k velikým. V programu divadla najdete další termíny(zde:)

Mám radost, že jsem se mohla takového milého projektu pro nejmenší děti účastnit. Hezký text, pohybová improvizace, kontakt s dětmi!!! Mohu jen doporučit, i dospělí si přijdou na své!

Od 15. do 22. dubna 2017 se bude konat v japonské Fukušimě výstava uměleckých panenek Doll Art Utukushima 2017. Byla jsem pozvaná jako "zahraniční" host. Výstava se koná každé dva roky a je jedna z největších v Japonsku se zaměřením na panenky. Více o program výstavy(zde:)


Od maličkých k velikým

ファイル 265-1.jpgpředstavení Od maličkých k velikýmjiž tuto sobotu 25.února bude mít od 15. hodin premiéru v divadle Polárka, Brno!!!!
Premiéra je již bohužel vyprodaná, proto prosím najdete si na webu divadla další termín.

Představení Od maličkých k velikým je určeno pro děti od 3 let, ale jsem přesvědčená o tom, že i my dospělí se můžeme dobře bavit!!!


Vánoční zpráva!!

ファイル 261-2.jpgPřeji Vám hodně štěstí do roku 2017 ve znamení Kohouta!

Na konci října jsem vyrobila loutku pro japonský kráký film Modrý režiséra Yasuhito Tsuge, který se natáčel v listopadu v oblasti Nagasaki pod záštitou firmy CANON. Podívejte na přibližně pětiminutový příběh loutky Modrý a na podobně krátké video z natáčení. Komu se bude film líbit, existuje ještě střihová verze podle režiséra.


Podzimní zpráva

ファイル 256-1.jpgファイル 256-2.jpgPředstavení Mysterious Lake se bude hrát v obnovené premiéře pro Japan Society v New Yorku. Dne 30.října 2016 se koná Obake Family Day. Obake znamená japonsky příšera. Podívejte se prosím na povedený Trailer s mými loutkami a samozřejmě i příšerami.(>web)

Další dobrou zprávou je, že YODAKA bude mít konečně po letech premiéru v Japonsku. Bude se hrát 17. a 18. prosince od 14. hodin v rámci festival Kaikyo v muzeu Moji-Kaimon Kaikyo v městě Kitakjúšú na Kjúšú. (>web)

Představení YODAKA vzniklo v Praze jako první spolupráce herečky Naoko Taniguchi a režisérky Zoji Mikotové. Hráli jsme v Praze, Liberci, Ostravě, Bratislavě, Žiaru nad Hronom a v Košicích.

Deník Anne Frankové se bude opět hrát ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.(>web) V brněnském muzeu loutek divadla Radost můžete vidět 28. a 30 října opět O Malence.(>web) Jste-li z Prahy nebo středočeského kraje, můžete se jet podívat na Zlatovlásku v kladenském divadle Lampion. Kontrolujte program na webových stránkách. (>web)


20. leté výročí partnerství mezi městy Praha a Kjóto

ファイル 251-1.jpgファイル 251-2.jpgK dvacetiletému výročí partnerství mezi městy Praha a Kjóto se na hlavním nádraží v Kjótu koná malý festival.

Jsem moc ráda, že mě organizátoři akce oslovili a umožnili v Kjótu uvést malé představení O Karkulce. První představení se koná 25.září 2016 od 13:10 hodin a druhé od 15:40 hodin. Známou pohádku jsme trochu upravili, nechte se překvapit!

Hlavní roli si zahraje japonská profesionální herečka Naoko Taniguchi, s kterou ráda spolupracuji a která take v minulosti žila v Praze.Ve vedlejší roli jí budu doplňovat. Je to pro mne nová role, protože je pro mne jako scénografku a loutkářku přirozenější stát za oponou.
Moc se ale těším! Naoko můj neherecký projev jistě dobře vyváží.

V září to bude přesně 9 let, kdy žiju v Praze. Proto v Kjótu oslavím i mé nekulaté výročí.

Na akci v Kjótu navazuje Český festival 2016 v Tokiu.(>web) Ten se koná od 28. září do 1. října 2016. Dne 30. září zde budu mít workshop marionety! Kdo jste v Tokiu, přijďte si vyrobit svou vlastní loutku!


Letní zpráva

ファイル 247-2.jpgファイル 247-3.jpgファイル 247-4.jpgファイル 247-5.jpgV květnu a v červnu jsem strávila několik týdnů v Japonsku na přípravě česko-japonského představení Golem, které mělo premiéru 5.6.2016 v divadle KAAT (Kanagawa art theater) v Jokohamě. Hlavním organizátorem projektu bylo tradiční marionetové loutkové divadlo Itsushi, které má ve svém oboru téměř 360 letou tradici. Hlavním režisérem na japonské straně byl Amano Tengai, který spolupracoval s českou režisérkou Zojou Mikotovou. Herecky se na představení podíleli: český loutkář a umělecký šéf Divadla Plyšového medvídka Konrád Popel (>web)a brněnská herečka Kristýna Huclová.

Představení Golem se hrálo intenzivně každý den od 5. června do 12. června. V Japonsku je obvyklé, že se představení hrají jen krátkou dobu. Divadelní soubory většinou nemají své divadlo a prostor si musí pronajmout. Jsem velmi ráda, že v případě Golema je velká naděje, že příští rok se bude take hrát v upravené verzi. Uvidíme a doufáme.
Do projektu Golem jsem zapojena poslední dva roky. Vedle výtvarné práce jsem se starala částečně i o organizaci za českou stranu. Výtvarně jsem přispěla loutkami a částečně návrhem scény. Byla to dlouhá cesta se spoustou práce a těší mě a mám velkou radost z výsledku.

Zprávu píši během čekání na vlak mezi New Yorkem a Long Island v USA. Společně s režisérkou Izumi Ashizawa připravujeme obnovené představení Mysterious Lake. Loni jsme měli první řadu představení v divadle univerzity ve Stony Brook na Long Island. Nyní bude mít představení dětské publikum, na což se velmi těším. Hostitelem je malé divadlo, které je součástí dětského muzea na Long Island - Long Island Children´s Museum(>web). Premiéra se koná příští týden 29. července 2016. Napíši další zprávu, jak to dopadlo.


Platát na představení Golem a trailer Enola!

ファイル 243-1.jpgMůžete se podívat na plakát představení Golem a krasný trailer na představení Elišky Brtnické Enola!!(>trailer)


dubnové zprávy‏

ファイル 240-1.jpgファイル 240-2.jpgファイル 240-3.jpgファイル 240-4.jpgPrvní tři měsíce roku 2016 přinesly řadu novinek, zážitků a nových zkušeností.

Od 3. března do 10. března jsem měla spolu s fotografkou Nohagi Naka výstavu v japonské Kanazawě. Přišlo více než 2200 návštěvníků! A to včetně významných hostů z řad místních podnikatelů nebo politiků. Čestnými hosty byly starosta regionu Išigawa, starosta města Kanazawa a ředitelka Českého centra v Tokiu. Výstavě věnovaly pozornost místní noviny i televize.

Před odletem do Japonska jsem měla v Praze návštěvu z japonské státní televizní společnosti NHK. Natáčeli o mně mé práci dokument z cyklu Sekaini Hanasake! Nadešikotači. Natáčení trvalo dva týdny a navštívili jsme společně hodně míst v ČR. Byla to pro mne zajímavá zkušenost.

Režisérka pořadu Ayaka Nagata měla zvídavé otázky, na které nebylo jednoduché najít správnou odpověď. Vysílání proběhlo během výstavy v Kanazawě, konkrétně 2. března. Mnoho návštěvníků přišlo na výstavu, protože viděli dokument o mém životě v ČR.

Mezitím jsem navrhovala kostým pro Elišku Brtnickou pro její solo akrobatické představení Enola. Premiéra byla 9. února v pražském divadle NOD. Teď bude hrát v rámci festivalu FanFatale.

Představení Enola s japonskými prvky mohu doporučit! Eliška vytvořila nádherné představení!

Také jsem trochu pomohla s dětským loutkovým představením Naoko Taniguchi, která si vybrala českou pohádku Jiří a hloupý čert.(>web)

Měla premiéru 5. března. Pohádka se bude hrát na různých místech v Japonsku.

Tak to byl úvod roku. Nyní se věnuji přípravám scénografie a loutek pro představení Golem!

Premiéra bude 5. června v divadle KAAT, Kanagawa Art Theatre v Japonsku! Golem je japonsko-český loutkový projekt, s japonským režisérem Tengai Amanem a českou režisérkou Zojou Mikotovou.

O Golemovi napíši příště více.


Page