Entry

Podzimní zpráva

ファイル 309-1.jpgファイル 309-2.jpgファイル 309-3.jpgファイル 309-4.jpgファイル 309-5.jpgPřed týdnem jsem se vrátila z Japonska. Tento rok jsem tam byla často.

Nejdříve se konala výstava "Theater Puppet - Petr Matásek, Sota Sakuma, Yumi Hayashi" v Kawamoto Kihachiro Puppet Museum, v Iidě, prefektuře Nagano. Potom se výstava přesunula do tokijského Puppet House.Výstava se konala od 21. do 27. září.

Poslední den výstavy přiletěl do Tokia důležitý host z České Republiky, paní Jana Matásková, manželka Prof. Petra Matáska.Pan Matásek byl v Japonsku několikkrát, paní Matásková byla v Japonsku poprvé.Po vystavě jsme několik dnů cestovali - autem z Kanazawy do Yokohamy. Byl moc krasný začátek podzimu!!

Potom jsem sama letěla do Kokury na Kjúšú. Od 9. do 14. října jsem měla soukromou výstavu v galerii UMIE+.Současně jsme s herečkou Naoko Tanigichi připravovaly nové představení Zlatovláska.

12. října přiletěla režisérka Zoja Mikotová. A hned další den jsme měly premiéru Zlatovlásky v UMIE+!

Zlatovláska není jednoduché představení, hlavně pro Naoko, která hraje solo! Ale je moc šikovná, hrála opravdu dobře!!Dva dny jsme hrály v galerii UMIE+, bylo velkým překvapením, že v obou dnech jsme měly české diváky žijící trvale v Japonsku.

15. října, jsme se posunuly do města Usa u Oity.Dopoledne jsme měly workshop pro děti v mateřské školce, odpoledne zkoušku.

V dnech 18. a 19. října jsme hrály představení ”YODAKA” z roku 2010 v chrámu Honganzi-yotsukaichi-betsuin (Usa, prefektura Oita).Chrám Honganzi-yotsukaichi-betsuin je jedno z nejvetších celodřevěných chrámů v Kjúšú.

Hlavním tématem představení YODAKA je životní cyklus, proto jsem opravdu měla velkou radost hrát na takovém historickém a svatém místě. Během představení jsem se starala o zvuk a viděla představení "ze zadu".Představení vypadá jako obřad. To byl opravdu pro mně silný zážitek a moc děkuji panu Inoue, který nám to umožnil.

Ve dnech 20. a 21. října jsme hrály Zlatovlásku v sále Městské knihovny v Use. Děkujeme za tuto příležitost organizaci Furusato Satsuka Sakuhinten Zitsukou Iinkai.


letní zpráva

ファイル 303-1.jpgファイル 303-2.jpgファイル 303-3.jpgPřed měsícem jsem se účastnila výstavy "Non perfektně vod matasa" v Labyrintu divadla Drak v Hradci Králové.Výstava ve více než třiceti panelech představila osobnost Prof. Petra Matáska pod úhlem jeho nejbližšího okolí. Byly zde vzpomínky rodiny, přátel, kolegů a kolegyň z DAMU, spolupracovníků z divadla včetně herců a režisérů nebo jeho studentů z DAMU.

Připravila jsem látkovou roletu, podobnou té, co se v Japonsku používá pro kaligrafii, a na ní napsala jméno Petra Matáska a každé jednotlivé písmeno představovalo jeden příběh, soukrommou vzpomínku nebo jeho charakter.

29. července byla slavnostně otevřena výstava "Puppets from Theatre" v Kawamoto Kihachiro Puppet muzeu v městě Iida, v japonské prefektuře Nagano. Výstava zde bude pokračovat do 9. září. Bez pomoci rodiny Petra Matáska by se výstava nemohla konat, jsem jim velmi za to vděčná! Společně se Sótou Sakumou jsme přidali ukázky naší práce, bývalých studentů Prof. Matáska na DAMU.

Po devátém září se výstava dostane do Puppet house v Tokiu, kde bude k vidění od 21. do 27. září.

Teď jsem na Kjúšú a společně s herečkou Naoko Taniguchi připravujeme nové představení Zlatovláska. Premiéra se bude konat na podzim.


Veselé velikonoce!

ファイル 297-1.jpgPřeji Vám veselé velikonoce!


2018!!!

ファイル 293-1.jpgファイル 293-2.jpgファイル 293-3.jpgMáme tu nový rok 2018! Ať se Vám daří! Podle čínského zvěrokruhu Rok Kohouta vystřídá Rok Psa. K psům, těm čtyřnohým, mám velmi pozitivní vztah. Celké mé mládí, celkem 17 let, mě provázel v Japonsku můj kamarád KOGO, nebojácný a veselý šizu. Pro mě, je to také jeho rok!

Na konci minulého roku jsem vyrobila loutky pro Divadlo 501 pro sólo představení japonské herečky Naoko Taniguchi(>web). Jedná se o ukrajinskou pohádku o zvířátkách v rukavici. Zajímavostí je, že loutky jsou plyšové. Práce mě moc bavila!

Dále jsem navrhla a realizovala obraz na zdi veřejné knihovny v polském Slupsku k stodesátému výročí narození spisovatelky Astrid Lindgrenové.

Na konci listopadu jsem se účastnila mezinárodní výstavy Art Doll Prague 2017.Světy uměleckých panenek a loutek jsou si velmi blízko. Poznat tvůrce panenek a jejich práci bylo pro mě velmi zajímavou zkušeností. V životě jsem neviděla na jednom místě tolik krásných a dokonalých panenek! Rozumím, proč existuje tolik sběratelů a příznivců. Dál budu tento speciální svět pozorovat.


Vzpomínka na Petra Matáska v Japonsku.

ファイル 289-3.jpgU příležitosti Českého roku v Japonsku připravilo České centrum v Tokiu ve spolupráci s tokijským divadlem Teatre X společnou akci „Ohlédnutí za prací divadelního scénografa Petra Matáska“. Na akci jsme byli pozváni spolu s mým spolužákem Tondou Šilarem a měli jsme za úkol udělat Workshop a několik přednášek o divadle a o práci našeho profesoru z DAMU, Petra Matáska. Měli jsme možnost potkat spoustu zajímavých lidí a mohli spolu vytvořit experimentální představení. Děkujeme všem!


Zeď knihovny ve Slupsku

ファイル 286-3.jpgファイル 286-4.jpgVčera jsem se vrátila z týdenního pobytu ve Slupsku. Tento rok jsem tam díky spolupráci s divadlem Teatr Lalki Tecza jezdila docela často. Astrid Lindgren
(14. listopadu 1907 - 28. ledna 2002) letos bude mít výročí 110 let od svého narození.

Město Slupsk slaví a na začátku podzimní divadelní sezóny uvedlo v divadle Teatr Lalki Tecza premiéru loutkového představení Pippi Pończoszanka. Nyní jsem dostala úkol vymalovat zeď na její počest. Je to pro mě největší obraz, který jsem malovala a jsem ráda za takovou zkušenost. Chtěla bych poděkovat mým pomocnicím a vůbec všem, kteří celou akci organizovali!!!

>reportáž Kanal6.pl


Zprávy z konce léta a začátku podzimu

ファイル 283-1.jpgファイル 283-4.jpgファイル 283-2.jpgファイル 283-3.jpgファイル 283-5.jpgNejvětší událostí bylo dokončení představení PIPI v severopolském Slupsku! Premiéra byla 16. září v Teatr Lalki Tęcza. Nebyla to jednoduchá práce nejen množstvím, ale i jazykově (neumím polsky) a 700 km vzdáleností z Prahy (jedna cesta autobusy a vlakem trvala 14 hodin). Ale díky výbornému režisérovi Jackemu Popławskému, podpoře ředitele Michala Tramera, milé spolupráci se skladatelem hudby Pawlem Sowou, nastudování moc šikovnými herečkami a nakonec dobré spolupráci s dílnou, se povedlo udělat krásné představení!! Mám velkou radost, že se Pipi postavila na vlastní nohy a začala žít na divadelním jevišti svým životem. Myslím, že je to dobře srozumitelný příběh, který budou moci vidět diváci během divadelního turné i na jiných místech.

Bezprostředně po premiéře jsem odletěla do Japonska. Tam jsem připravovala scénu a loutky pro obnovenou premiéru česko-japonského představení Golem!! Loni jsme představení uvedli v divadle KAAT v Jokohamě, nyní jsme hráli v divadle Za Kouenji v Tokiu. V česko-japonském týmu herců vládla pohoda, bylo znát, že se již viděli před rokem a komunikace byla výrazně lepší. Dokonce jeden mladý herec pod vlivem začátku spolupráce před rokem začal studovat češtinu. Měla jsem z toho radost! Diváci mohli vidět zajimavé představení a herci mezi sebou mohli navázat nová přátelství.

Během shonu kolem Golema jsme měli spolu s fotografkou Nohagi Naka malou výstavu "Noha hon, Yumi hon" v Tokiu, kde jsme obě představili své nové knihy. Galerie byla malinkatá a moc roztomilá. Měli jsme jí pronajatou jen na dva dny, přesto přišlo hodně lidí a mohli jsme se sejít a popovídat. Pro mě to bylo poprvé, kdy jsem všude v knihkupectví viděla prodávat svou knihu. Měla jsem z toho opravdu velkou radost!!!

Nyní se připravuji na workshop "Rozloučení s Prof. Matáskem", který budeme mít společně s mým spolužákem Antonínem Šilarem příští měsíc v Tokiu v divadle X. Workshop měl mít jiný název a měl ho vést přímo náš učitel z DAMU, pan Prof. Petr Matásek. Akci připravujeme již od roku 2016 a je nám moc líto, že pan Matásek zemřel 25.července.


Babí léto je tady

ファイル 279-1.jpgファイル 279-2.jpgファイル 279-3.jpgファイル 279-4.jpgMám různé zprávy ze září.

Největším projektem je nyní představení Pipi dlouhá punčocha (Pippi Pończoszanka) pro Teatr Lalki Tecza v polském Slupsku. (>web)

V sobotu 16. září bude premiéra. Ten projekt je těžký jen tím, že z Prahy je Slupsk velmi daleko - 700 km! a když používám veřejnou dopravu (autobusy a vlaky), tak potřebuji 14 až 15 hodin na jednu cestu. Dalším oříškem je komunikace, protože místní neumí tolik anglicky a tak se musíme domluvit polsky a česky. Je moc zajímavé znát rozdíly mezi češtinou a polštinou.

Pipi - Teatr Lalki Tęcza(>web)

Poprvé spolupracuji s polským režisérem a zároveň úměleckým ředitelem Teatru Maska Rzeszów - s Jackem Popławskim. Myslím, že Pipi bude dobré představení.

Další zprávou je, že mi vyšla poprvé nová kniha! Kniha je určena pro děti a jmenuje se "Vyrob si loutku a hrej" - "Let´s make marionette and play". Kniha vyšla v japonském nakladatelství Fukuinkan Shoten. Celý proces od nápadu po realizaci trval tři roky! Byla to pro mně opravdu velká zkušenost! Při této příležitosti budeme mít v Japonsku s kolegyní Nohagi Naka společnou vernisáž, kde představíme naše nové knihy s názvem "Noha hon, Yumi hon", kde hon je japonsky kniha. Je to náhoda, že i Nohagi představí svou novou knihu. Akce se koná od 23. do 24. září v japonské Shimokitazawě (Tokio). Moc se na všechny hosty těším!(>web)

Třetí a poslední zprávou je, že pokračujeme s představením Golem v Japonsku! Od 28.září do 1.října budeme mít obnovenou premiéru v divadle Za kouenji!!!! Moc vás vítáme!


Jarní zpráva

ファイル 273-1.jpgファイル 273-2.jpgMěsíc jsem byla v Japonsku. Hlavním důvodem mé cesty byla účast na velké výstavě ve Fukušimě.

Výstavy "Doll Art Utukushima 2017", která se konala v Max Fukushima od 15. do 22. dubna, se účastnilo 100 výtvarnic. Za osm dnů si výstavu prohlédlo více než 13000 návštěvníků.

Pro mě to byla zcela nova zkušenost. Obory výroby loutek a panenek jsou velmi blízké. Potkala jsem tam mnoho zajímavých žen, které ve svém oboru stojí na vrcholu.

Pro výstavu ve Fukušimě jsem připravila skupinu loutek na téma Alenky v říši divů. Světu fantazie Alenky bych se ráda nadále věnovala.

Byla jsem také hostem na Musashino Art University, kde jsem měla přednášku pro studenty scénografie. Setkání se studenty bylo pro mě inspirativní a doufám, že i v budoucnosti budu mít takovou příležitost.


Konečně jaro!

ファイル 268-3.jpgファイル 268-2.jpgV sobotu 25. února 2017 se konala v brněnském divadla Polárka premiéra představení Od maličkých k velikým. V programu divadla najdete další termíny(zde:)

Mám radost, že jsem se mohla takového milého projektu pro nejmenší děti účastnit. Hezký text, pohybová improvizace, kontakt s dětmi!!! Mohu jen doporučit, i dospělí si přijdou na své!

Od 15. do 22. dubna 2017 se bude konat v japonské Fukušimě výstava uměleckých panenek Doll Art Utukushima 2017. Byla jsem pozvaná jako "zahraniční" host. Výstava se koná každé dva roky a je jedna z největších v Japonsku se zaměřením na panenky. Více o program výstavy(zde:)


Page